У суботу, 29 січня, в Україні відзначається річницю бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Так, 28 січня у нашому навчальному закладі були проведені тематичні заходи, а саме: виховні години скорботи і пам’яті, бесіди, презентація, книжкова виставка та відео ролики присвячені воїнам Крут. Активну участь у заходах прийняли учні, розказавши для своїх однокласників вірші, присвячені пам’яті героїв, які загинули в бою.
Було проведено історичний лікбез також усі бажаючі долучилися до всебічного обговорення цієї події.
29 січня 1918 року – це не лише день скорботи за українською молоддю, а й день величі духу української нації. Жертовності та героїзму Крут забувати неможливо.
Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків було зупинено на декілька днів. У цей час відбувалися переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу.
9 лютого 1918 року Брестський мирний договір підписали. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
Довідка. 29 січня 1918 р. поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, відбувся бій між 5-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ма київськими студентами.
Бій тривав 5 годин. Він став символом боротьби за свободу і незалежність українського народу. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крут, намагаючись протистояти просуванню до Києва окупаційної армії Муравйова, за незалежність України.
Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні. Зі спогадів очевидців відомо, що Григорій Пипський, зі Старосамбірщини, перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна», решта студентів підтримали спів.
У березні 1918 р., після підписання більшовиками Брестської мирної угоди та з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 р., було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.
У радянські часи полеглих у Крутах кваліфікували як зрадників. На місці загибелі героїв розбили парк. Пізніше, після Другої світової війни, тут поховали радянських воїнів, полеглих при визволенні Києва.
Вперше про увічнення пам’яті студентів згадали в 1990-х роках, коли Народний Рух України встановив на місці загибелі студентів дерев’яний хрест. Офіційно День пам’яті Героїв Крут почали відзначати з 2007 року, згідно з указом Президента «Про вшанування пам’яті Героїв Крут». На місцях їхнього останнього бою та поховання встановили пам’ятні знаки.
Також у Львові є Ліцей імені Героїв Крут який особливо відзначає цей день пам'яті та вшановує героїв не тільки один раз в рік.
Немає коментарів:
Дописати коментар